A photon of wavelength 4.0 x m strikes on metal surface, the work function of the metal being 2.13 eV. Calculate: i. The energy of the photon (eV). ii. The kinetic energy of the emission. Iii. The velocity of the photoelectron.

Asked by Last Modified  

21 Answers

Learn Physics +1 Class IX-X Tuition

Follow 20
Answer

Please enter your answer

Great Place To Be Learn

answer image
Comments

Tutor

1. 4.97 ×10-19 / 1.602 ×10-19 eV 2. 0.97eV 3. 5084×105 ms-1
Comments

Tutor

I) E = hv/wavelength =(6.626*10^-34)(3*10^8)/4*10^-7 = 4.9695*10^-19J ii)K.E=4.9695*10^-19/1.60*10^-19 =3.105eV
Comments

(i) apply planck's energy equation, E = hc/λ (ii) K.E = E - (work function) (iii) 1/2 m= K.E do calculation yourself to understand,
read more
(i) apply planck's energy equation, E = hc/λ (ii) K.E = E -(work function) (iii) 1/2 m= K.E do calculation yourself to understand, read less
Comments

Tutor

(1) Energy of the photon (E) = hν = hc/λ = (6.626×10-34 Js×3.0×108 ms-1)/4×10-7 m = 4.97×10-19 J= 4.97×10-19/1.602×10-19 eV (2) Kinetic energy of emission (1/2 mv2) = hν- hνo = 3.10-2.13 = 0.97 eV (3) 1/2 mv2 = 0.97 eV = 0.97×1.602×10-19...
read more
(1) Energy of the photon (E) = hν = hc/λ = (6.626×10-34Js×3.0×108ms-1)/4×10-7m = 4.97×10-19J= 4.97×10-19/1.602×10-19eV (2) Kinetic energy of emission (1/2 mv2) = hν- hνo= 3.10-2.13 = 0.97 eV (3) 1/2 mv2= 0.97 eV = 0.97×1.602×10-19J⇒ 1/2×(9.11×10-31 kg)×v2=0.97×1.602×10-19J⇒ v2=0.341×1012= 34.1×1010⇒ v = 5.84×105ms-1 read less
Comments

First of all we have to find the enenry(E) of Photon by using the Formula E=hc/λ here 'h' is the Plank's constant. 'c' is the Speed of light and λ is the wavelength Now we have to think what is the term "WORK FUNCTION" used in the Question WORK FUNCTION is the MINIMUM amount of...
read more
First of all we have to find the enenry(E) of Photon by using the Formula E=hc/λ here 'h' is the Plank's constant. 'c' is the Speed of light andλ is the wavelength Now we have to think what is the term "WORK FUNCTION" used in the Question WORK FUNCTION is the MINIMUM amount of energy required to release a ELECTRON from the Metal It is given in the Question Now we are able to give the answer of the 2nd part of the Question i.e Kinetic energy of emission== Total energy of photon- Energy required for emission(work function) Now the question is WHAT IS THE VELOCITY OF PHOTOELECTRON?? From 2nd part of Question We know the Kinetic Energy of Photoelectron. Use the formula, K.E=½*mass*(velocity)² for the value of "mass of electron" , "plank's constant" and "velocity of light "use your book. THANK YOU read less
Comments

Excellence Award Winner ( 7 times )

answer image
Comments

Maths Expert

(1)We know λ = 4 × 10–7 m(given) C = 3 x 108 From the equation E= hv or hc/ λ Where, h = Planck’s constant = 6.626 × 10–34 Js c = velocity of light in vacuum = 3 × 108 m/s λ = wavelength of photon = 4 × 10–7 m Substituting the...
read more
(1)We know λ = 4 × 10–7m(given) C = 3 x 108 From the equation E= hv or hc/ λ Where, h = Planck’s constant = 6.626 × 10–34Js c = velocity of light in vacuum = 3 × 108m/s λ = wavelength of photon = 4 × 10–7m Substituting the values in the given expression of E: Hence, the energy of the photon is 4.97 × 10–19J. (ii) The kinetic energy of emission Ek is given by = (3.1020 – 2.13) eV = 0.9720 eV Hence, the kinetic energy of emission is 0.97 eV. (iii) The velocity of a photoelectron (ν) can be calculated by the expression, Where, (hv-hv0) is the kinetic energy of emission in Joules and ‘m’ is the mass of the photoelectron. Substituting the values in the given expression of v: v= 5.84 × 105ms–1 Hence, the velocity of the photoelectron is 5.84 × 105ms–1. read less
Comments

Mathematics and science Home Tutor

Energy of photon= hc/λ h=plank constant = 6.63* c=speed of light=3* h*c= 1240 eV λ= wavelength of light E= / joule E=3.102 eV 2.)Kinetic energy of emission= energy of photon- work function =3.102-2.13 eV ...
read more
Energy of photon= hc/λ h=plank constant = 6.63* c=speed of light=3* h*c= 1240 eV λ= wavelength of light E= /joule E=3.102eV 2.)Kinetic energy of emission= energy of photon- work function =3.102-2.13 eV = 0.972 eV 3.)Velocity of free Electrons kinetic energy of electron = 1/2*m*= 0.972 eV v= =5.84m/s read less
Comments

Tutor

E=hc/wavelength=3.10ev K.E. of photoelectron = (KE of incident photon) - (Work Function of Metal)=3.10-2.13=0.87ev Velocity of photoelctron={2*k.E/m}^{0.5}=30um/sec
Comments

View 19 more Answers

Related Questions

A shell of mass 0.020kg is fired by a gun of mass 100kg. If the muzzle speed of the shell is 80m/s, what is the recoil speed of the gun?
Mass of the gun, M = 100 kg Mass of the shell, m = 0.020 kg Muzzle speed of the shell, v = 80 m/s Recoil speed of the gun = V Both the gun and the shell are at rest initially. Initial momentum of the system...
Profile Photo
Rasneet
0 0
View Comments5
how many type of rcc beam are there?
The main types of RCC beams 1) Simply supported beam : supported at both the ends and free to rotate. 2) Fixed beam : Fixed at both the ends and cannot rotate. 3) Cantilever beam : Fixed at one end and...
Profile Photo
Rahul
Can you add three unit vectors to get a unit vector? Does the answer change if two unit vectors are along coordinate axis? Please give example.
If two unit vector in same direction (along),third unit vector in opposite direction situated after applying law's of vector addition along coordinate we will gate unit vector..which is result of three...
Profile Photo
Deepika T.
0 0
View Comments6
What is S.I. UNIT of Viscosity??
Si unit of viscosity is decapoise . Cgs unit is poise . 1 decapoise = 10 poise
Profile Photo
Rakesh Chandra

Now ask question in any of the 1000+ Categories, and get Answers from Tutors and Trainers on UrbanPro.com

Ask a Question

Related Lessons


Law of conservation of Linear momentum
According th o this law if net force acting on an isolated system is zero then linear momentum remains conserved. i.e. momentum just before the instant considered is equal to momentum after. But we...
Profile Photo


optics class 12 notes jee mains
What is a Spherical Mirror? It is a part of the reflective spherical surface and is spherical in shape. Spherical mirrors consist of a large number of extremely small plane mirrors. They are of two types: Concave...
Profile Photo

Recommended Articles

With the current trend of the world going digital, electronic renaissance is a new movement that is welcomed by the new generation as it helps makes the lives of millions of people easier and convenient. Along with this rapidly changing movement and gaining popularity of Internet, e-Learning is a new tool that emerging...

Read full article >

Appearing for exams could be stressful for students. Even though they might have prepared well, they could suffer from anxiety, tension etc. These are not good for their health and mind. However, following a few exam preparation tips can save them from all these and help them to score good marks. Let’s find out all...

Read full article >

Quality education does not only help children to get a successful career and life, but it also hugely contributes to society. The formal education of every child starts from school. Although there are numerous schools, parents find it challenging to choose the right one that would fit their child. It is difficult for them...

Read full article >

Learning for every child starts from a very young age. While the formal methods include school curriculums and private lessons, the informal methods include dancing, music, drawing, and various fun-filling activities. Playing games and practising these types of activities helps the children get out of boredom and...

Read full article >

Looking for Class 11 Tuition ?

Learn from the Best Tutors on UrbanPro

Are you a Tutor or Training Institute?

Join UrbanPro Today to find students near you