UrbanPro

Take Class 12 Tuition from the Best Tutors

  • Affordable fees
  • 1-1 or Group class
  • Flexible Timings
  • Verified Tutors

Search in

What is the equation of the chord with respect to ellipse?

Asked by Last Modified  

Follow 0
Answer

Please enter your answer

Software Engineer

An ellipse is the locus of all points of the plane whose distances to two fixed points add to the same constant. An ellipse can be obtained as a result from the intersection of a cone by a plane in a way that produces a closed curve. Circles are special cases of ellipses, obtained when the cutting...
read more
An ellipse is the locus of all points of the plane whose distances to two fixed points add to the same constant. An ellipse can be obtained as a result from the intersection of a cone by a plane in a way that produces a closed curve. Circles are special cases of ellipses, obtained when the cutting plane is orthogonal to the cone's axis. If equation of an ellipse is x2 / a2 + y2 / b2 = 1, then equation of director circle is x2 + y2 = a2 + b2. read less
Comments

Miracle Math

X^2+y^2=a^2+b^2.
Comments

Related Questions

Integration of sin3x+Cos4x?
-cos3x/3 + sin4x/4+a; where 'a' is constant.
Raj
Who is Rahul Gandhi?
Rahul Gandhi is the president of INC. He son of Rajiv Gandhi and Sonia Gandhi.
Rambabu K
Dear friends, Please correct me in case I am wrong. I your opinion , what should be the maximum number of students in a coaching class, so that each student can have maximum dedicated time from the attending teacher in the classroom. In present days, cost and time of coaching / tuition matters a lot . The same will be demontrated by the following two examples : Example 1 : Suppose a student pays Rs. 4000/= per month ( 26 days in a month , excluding Sundays ), One hour per day , number of student is only one, then cost of coaching per minute works out to (Rs. 4000/=X 1 Student )/(26 days X 60 min/day ) = Rs.2.56 per min. cost and he will get dedicated time of 60 min. each day to carry on his studies. Example - 2 : Suppose a student pays Rs. 2000/= per month ( 26 days in a month , excluding Sundays ), One hour per day , number of student is 30 in a class, then cost of coaching per minute works out to (Rs. 2000/=X 30 Students in a coaching class ) / (26 days X 60 min/day ) = Rs.38.46 per min. cost and he will get dedicated time of only two min. each day for his studies. The above examples shows that though the monthly fees paid by each student is just half ( Rs. 2000/= see example -2 ) in case of classroom type of coaching as compared to the individual coaching ( Rs. 4000/= see example - 1 ), but on the other side cost of coaching per min. based on true dedicated time is 15 times higher in case of classroom type coaching with mass students than single student coaching. These can be however extrapolated for any number of students in a coaching class. As a result the speed of learning process of a student will be about fifteen times slower in classroom type coaching having mass students in a class ignoring the other factors. However, it may be the choice of the students and parents which option is better for them ? Regards, Sudhansu bhushan Roy.
Sir your calculations are excellent. I would like to add few things. 1. It depends on the student / parents choice at the end. 2. It never implies that effective attention to a student is 2-3 mins, so...
Sudhansu Bhushan R.

Now ask question in any of the 1000+ Categories, and get Answers from Tutors and Trainers on UrbanPro.com

Ask a Question

Related Lessons

Maths Is Magic
Mathematics is the magical subject. There is no any other subject in which mathematics is not use. When the human starts learning, its starting with mathematics. We cannot imagine life...
M

Mohit S.

1 0
0

Biology Question and Answer
Which protein(s) make up a skeletal muscle thick filament? Question options: 1) Troponin 2) Actin 3)...
S

Subimal Banerjee

1 0
0

Train Your Mind
Hi Dear Students, The main problem with every student is that they don't study regularly or the study time is not fix. Sometimes they study 1 or 2 hour, sometimes that don't. Their problem is they don't...

Derangements, Arrangement Of Things So That No Elements Appear In Their Original Place (Important for IITJEE)
"Like if I have 5 tshirts and i want to gift them to my 5 cousins named A,B,C,D,E, so find number of ways in which particular cousin won't get their particular tshirts." So number of ways: D(n)=n!*(1-1/1!+1/2!-1/3!+.....(-1)^n*1/n!)) Where...

Business Studies Class XII - Case Studies
As per new pattern, questions based on case study can be asked in exam. These type of questions are introduced to check students ability to understand and apply his/her knowledge to given situation. Do...

Recommended Articles

Looking for Class 12 Tuition ?

Learn from the Best Tutors on UrbanPro

Are you a Tutor or Training Institute?

Join UrbanPro Today to find students near you
X

Looking for Class 12 Tuition Classes?

The best tutors for Class 12 Tuition Classes are on UrbanPro

  • Select the best Tutor
  • Book & Attend a Free Demo
  • Pay and start Learning

Take Class 12 Tuition with the Best Tutors

The best Tutors for Class 12 Tuition Classes are on UrbanPro

This website uses cookies

We use cookies to improve user experience. Choose what cookies you allow us to use. You can read more about our Cookie Policy in our Privacy Policy

Accept All
Decline All

UrbanPro.com is India's largest network of most trusted tutors and institutes. Over 55 lakh students rely on UrbanPro.com, to fulfill their learning requirements across 1,000+ categories. Using UrbanPro.com, parents, and students can compare multiple Tutors and Institutes and choose the one that best suits their requirements. More than 7.5 lakh verified Tutors and Institutes are helping millions of students every day and growing their tutoring business on UrbanPro.com. Whether you are looking for a tutor to learn mathematics, a German language trainer to brush up your German language skills or an institute to upgrade your IT skills, we have got the best selection of Tutors and Training Institutes for you. Read more